Sztukateria do wnętrz

Montaż sztukaterii

Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Polsce to czas, w którym królował kicz i bezguście. Wzrost dostępności zagranicznych produktów sprawił, że kupowaliśmy dużo i chętnie, nie przykładając sugestie do wyglądu. Dotyczyło to zarówno naszego ubioru jak i domów i mieszkań.

O ile chodzi o stroje to dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. kreszowe dresy, a we wnętrzach królowała gipsowa sztukateria. Moda, tak samo jak historia ma to do siebie, że bardzo często kołem się toczy i lubi powracać. Okazuje się, że jeżeli chodzi o budownictwo to hitem ostatnich miesięcy jest sztukateria elewacyjna.

Tym razem natomiast nie jest ona wyprodukowana z gipsu, a dużo lżejszego i prostszego w obróbce styropianu. Gotowe elementy są przyklejane w okolicach okien, a następnie pokrywane tynkiem lub malowane na inny kolor. Umiejętzłana sztukateria styropianowa nadaje budynkom charakteru i nowoczesnego wyglądu. Produkt ten nie jest drogi w zakupie, jednakże należy liczyć się z tym, że jego założenie jest relatywnie pracochłonne. Decydując się na taki produkt warto wybrać ekipę budowlaną, która miała do czynienia z tego rodzaju materiałem. Dobrze jest także mieć projekt i wizualizację, aby wykonawcy wiedzieli co mają zrobić i czego od nich czekamy.

Okazuje się, że po ponad dwudziestu latach sztukateria znowu zaczyna wracać do łask. Dzięki wykorzystaniu nowych materiałów i umiejętnego projektowania nie stanowi już obciachu i nie jest symbolem bezguścia jak dawniej. Wydaje się, że w najbliższych latach jej popularność będzie znów rosnąć.

Dodatkowe informacje: gzymsy zewnętrzne.

Reklama