Wyposażenie potrzebne w gabinecie lekarskim

W gabinecie lekarskim
Odwiedzając gabinety różnych lekarzy czy również obserwując ich w czasie pobytu w szpitalu, możemy zauważyć podstawowe narzędzie ułatwiające im pracę, jakim jest stetoskop. Jest to jedno z najbardziej znanych i powszechnie wykorzystywanych narzędzi diagnostycznych, bez którego nie wyobrażają sobie pracy kardiolodzy czy pulmonolodzy, choćby stykamy się z nim również u lekarzy pierwszego kontaktu.

Podczas badania jedna część urządzenia, tak nielubiana przez dzieci, jest przykładana do ciała pacjenta, najczęściej klatki piersiowej, a dzięki słuchawkom lekarz może starannie usłyszeć pracę serca czy płuc.

Daje możliwość to na natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości, wręcz w pracy zastawek sercowych, co ułatwia zdiagnozowanie wielu niebezpiecznych chorób w tym gruźlicy i astmy. Stetoskop wynalazł w 1816 roku francuski lekarz Renne Lannec, a na start miał postać prostego lejka wykonanego z drewna.

Z zdarza się, że jego budowa ewoluowała i ulegała zmianie, aż do postaci, w jakiej kojarzymy go aktualnie. Jego najważniejszą częścią jest głowica ze stali nierdzewnej zbierająca dźwięki, mająca kontakt ze skórą pacjenta. W jej środku znajduje się membrana drgająca pod wpływem fal dźwiękowych, które poprzez elastyczne przewody są przekazywane do słuchawek. Na rynku jest wiele rodzajów takich urządzeń, a dzieli się je ze względu na potrzeby i oczekiwania lekarzy poszczególnych specjalizacji. Spotykamy więc stetoskopy kardiologiczne, pediatryczne czy najpopularniejsze internistyczne, a niezależnie od modelu niejednokrotnie udowodniły własną przydatność i skuteczność.

Polecam: Stetoskop Elektroniczny SPIRIT CK-E600 Electronic Digital.

Reklama