Komory chłodnicze

Szokowe mrożenie
Gusta , a ponadto chęci konsumentów zmieniają się w błyskawicznym tempie. Coś co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nowinką technologiczną, dajmy na to mrożonki, które można przechowywać przez długi czas, dziś wydaje się czymś oczywistym i banalnym. Co więcej, klienci wolą coraz lepszej jakości towarów, w jak najlepszych cenach.

Oprócz tego, szczególnie w ostatnich latach zwiększa się nacisk na produkcję żywności zdrowej i ekologicznej, to znaczny jak najmniej przetworzonej. Ze względu na to, wszystkie przedsiębiorstwa muszą przez cały czas podmieniać, dopracowywać i ulepszać stosowane metody produkcyjne, by nadążyć za zmieniającymi się trendami. Dlatego też, takie technologie jak szokowe mrożenie cieszą się coraz większą popularnością w gronie producentów.

Na czym polega szokowe schładzanie? Żywność po obróbce termicznej wjeżdża za pomocą taśmy produkcyjnej do, tak zwanej komory mrożenia szokowego, gdzie w sposób gwałtowny i błyskawiczny jest schładzana. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod zamrażania żywności, szokowe mrożenie pozwala na maksymalne zachowanie pierwotnego smaku, aromatu, a dosłownie zapachu. Ponadto, w powszechnym, powolnym procesie zamrażania produkty spożywcze ulegają zniekształceniu oraz uszkodzeniu.

Technika polegająca na mrożeniu błyskawicznym chroni przed takimi procesami dzięki temu, że zapobiega gwałtownemu odparowaniu wody i tworzeniu się kryształków lodu. Nie ulega wątpliwości, że szokowe schładzanie to bezpieczna i skuteczna forma konserwacji żywności.

Zobacz także: kontener chlodnia używane.

Reklama